Strona główna » Na ratunek w “gardłowej sprawie”

Na ratunek w “gardłowej sprawie”

przez Redakcja

Kaszel. Uciążliwy i męczący, nieprzyjemny i odbierający ochotę na cokolwiek. Trudno uwierzyć, że, będąc symptomem choroby, może być jednocześnie swego rodzaju pozytywną reakcją organizmu, świadczącą o tym, że chroni się przed „wrogiem”. Tym „nieprzyjacielem” zwykle jest infekcja górnych dróg oddechowych. Nieleczona sama choroba i objaw w postaci kaszlu potrafią trwać w nieskończoność. Dlatego właściwym działaniem jest szybka reakcja – wdrożenie domowych sposobów, a jak jest konieczność – również lekarstw spoza domowej apteki.

Skąd ten kaszel?

Technicznie kaszel jest odruchem naszego organizmu na stymulację receptorów, dlatego pomaga nam poradzić sobie z zakrztuszeniem jedzeniem czy ciałem obcym. W takiej sytuacji jest chwilowy. Bardziej utrudnia nam życie, kiedy pojawia się jako objaw przeziębienia, zapalenia gardła, oskrzeli czy innej infekcji górnych dróg oddechowych. Wyróżniamy dwa jego rodzaje, często następujące po sobie. Zwykle jako pierwszy pojawia się kaszel suchy. Jest oznaką podrażnienia i suchości dróg oddechowych, co objawia się dużym dyskomfortem przy połykaniu śliny i pokasływaniem. Ten rodzaj kaszlu przypomina raczej poszczekiwanie, jest męczący, ale przy tym nie powoduje odksztuszania wydzieliny. Kaszel mokry zwykle następuje w drugiej fazie choroby, kiedy odkrztuszamy wydzielinę, zwykle lepką, gęstą i nieprzyjemną. Wbrew pozorom, jest dobrym objawem, bo dzięki niemu z oskrzeli, krtani, tchawicy i gardła wydostają się drobnoustroje odpowiedzialne za powstanie infekcji. Dlatego ważne, aby nie powstrzymywać odruchu, ale zastosować środki, które ułatwią odksztuszanie, jak syrop na kaszel.

Naturalne sposoby

Kaszel jest objawem choroby, ale zanim sięgniemy po lekarstwa, warto wypróbować sprawdzone, naturalne sposoby leczenia. Nasze babcie i prababcie zostawiły nam mnóstwo przepisów na domowe syropy, które zawsze dobrze mieć w pogotowiu:

  1. Syrop z cebuli. Dokładnie obierz i pokrój w kostkę dwie średniej wielkości cebule. Przełóż je do słoika, zalej płynnym miodem lub zasyp cukrem i wymieszaj ze sobą. Dobrze zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na kilka godzin, aby cebula puściła soki. Kiedy wydzieli się płyn, syrop od razu jest gotowy do podania.
  2. Syrop z tymianku. Potrzebne będą świeże liście tymianku i wysokie naczynie z przykrywką, np. litrowy słoik. Wypełnij go w 1/3 liśćmi, a następnie zalej gorącą wodą wymieszaną z dwiema szklankami cukru. Pełny słoik szczelnie zamknij i odstaw na dwa dni w chłodne miejsce. Gotowy syrop przed podaniem lepiej przecedzić.
  3. Syrop z sosny. Ten syrop należy przygotować z dużym wyprzedzeniem, bo jego dojrzewanie zajmuje kilka tygodni. Potrzebne będą pędy sosny i cukier (po 1 kilogramie). W wysokim naczyniu ułóż naprzemienne warstwy z pędów i cukru. Naczynie przykryj gazą i odstaw na miesiąc do półtora miesiąca. Po tym czasie odcedź syrop i dopiero wtedy jest gotowy do użytku.
  4. Syrop miodowo-cytrynowo-imbirowy. Dużą cytrynę pokrój w plastry, a następnie w ćwiartki. Korzeń imbiru obierz i zetrzyj na grubych oczkach na tarce do warzyw. Wrzućy wszystko do średniej wielkości słoika i zalej miodem, aż wypełni cały słoik. Całość wymieszaj i zamknij słoik. Odstaw w suche, chłodne miejsce na dobę, aby cytryna i imbir mogły puścić lecznicze soki.

Takie syropy na kaszel warto mieć w pogotowiu w domu w razie choroby, zarówno dorosłego, jak i dziecka. Wystarczy podawać po dużej łyżce 2-3 razy dziennie i na pewno objawy się złagodzą.

Syrop z apteki

Często kaszel jest poważniejszy i domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Wtedy dobrze jest zastosować syrop na kaszel kupiony w aptece i zawierający silniejsze niż naturalne środki lecznicze. Przykładem może być ambroksol – substancja czynna o działaniu wykrztuśnym. Ambroksol można kupić w dobrej cenie w Mucosolvanie, dostępnym w wersji dla dorosłych i dla dzieci. Taki środek wpływa pobudzająco na rzęski w górnych drogach oddechowych, dzięki czemu ułatwia przesuwanie wydzieliny i usuwanie jej z organizmu razem z czynnikami chorobowymi.

Nigdy nie należy lekceważyć kaszlu, gdyż może być objawem poważniejszej choroby. Gdy jednak domowe i apteczne syropy na kaszel nie przyniosą ulgi, warto wybrać się do lekarza rodzinnego po silniejsze środki.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej