Strona główna » Peeling lekarski – dla kogo i kiedy?

Peeling lekarski – dla kogo i kiedy?

przez Redakcja

Wiek skóry niestety nie zawsze zgodny jest z metryką. Dzisiejsze tempo życia wpływa na to, że mało śpimy, stosujemy używki i niewłaściwą dietę. Wszystko to odbija się niekorzystnie na naszej skórze, w szczególności na skórze twarzy. Efektem zarwanych nocy i złego sposobu odżywiania się czy nadmiernego opalania może być szybsze starzenie się skóry, wiotkość, przebarwienia czy zmiany łojotokowe. Najprostszym i zarazem najbardziej popularnym sposobem na przywrócenie skórze naszej twarzy zdrowego wyglądu oraz poprawie jej kondycji jest zabieg oczyszczania i złuszczania naskórka. Peeling lekarski ? dla kogo i kiedy warto mu się poddać?

Czego nie lubi twoja skóra?

Styl życia ma kolosalny wpływ na naszą skórę. Ciągły stres, życie w biegu, niezdrowe jedzenie i używki negatywnie odbijają się na wyglądzie skóry naszej twarzy ? efektem, czego jest trądzik, wiotkość i zmęczenie skóry. Niekorzystne warunki dla naszej skóry panują też w większości miejsc pracy ? zwłaszcza w biurach, gdzie normą jest klimatyzacja czy  sztuczne oświetlenie. W takich warunkach skóra bardzo szybko traci wodę, stając się przesuszona i często pojawiają się na niej stany zapalne, a przecież to ona stanowi pancerz chroniący nas przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, jest też naszą wizytówką, dlatego nie tylko powinniśmy, ale musimy o nią dbać ? uważa dr Maria Rybak, specjalista medycyny estetycznej z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica. Tylko dobrze nawodniona skóra wygląda zdrowo i dobrze się prezentuje. Skórę należy odpowiednio nawilżać i oczyszczać, a także kontrolować, by nie stała się szorstka i zgrubiała, najlepiej pod okiem specjalisty. W pielęgnacji naszej skóry zbawienne są zabiegi peelingu lekarskiego, w którym użyte substancje dostające się w głąb skóry nadają jej elastyczność i odpowiednie nawodnienie, oraz wpływają na  regenerację naskórka. Warto co najmniej kilka razy w roku zafundować sobie taki zabieg, który powstrzyma też naszą skórę przed przyśpieszonym starzeniem. Wraz z wiekiem skóra traci też swoją jędrność i podlega  niekorzystnym procesom , które przebiegają znacznie szybciej pod wpływem braku odpowiedniej ilości godzin na świeżym powietrzu, płytkiego snu, palenia tytoniu czy spożywania żywności typu fast food. Starsza skóra jest też bardziej narażona na różnego rodzaju nowotwory i zmiany chorobowe. Ale nie tylko niezdrowy styl życia ma niekorzystny wpływ na skórę. Szkodzić jej może także wiatr i słońce.

Peeling lekarski najlepszy w okresie jesienno-zimowym

Słońce to fałszywy przyjaciel naszej urody. Słoneczne dni kojarzą nam się ze szczęściem i wolnością, dlatego zaafektowani sielską atmosferą, nie kontrolujemy ilości godzin, w których przebywamy na słońcu. Nadmierne opalanie może jednak prowadzić do poważnych zmian chorobowych naszej skóry ? między innymi niebezpiecznych przeprawień. Przebarwienia skóry to nic innego jak nadmiar melaniny, która rozkłada się w naszej skórze nierównomiernie, pojawiają się wtedy plamy dosłoneczne. Dodatkowo skóra po wakacyjnych wojażach jest też przesuszona, pozbawiona elastyczności, matowa i szara. Po urlopie warto zafundować jej oczyszczenie i odpowiednią dawkę preparatów nawilżających, a na przyjęcie zawartych w kremach składników nawilżających i odżywczych najlepiej przygotuje skórę peeling o małej lub średniej głębokości. Jeśli zmiany są poważniejsze, specjaliści doradzają peeling lekarski, który zetrze zbyt gruby zrogowaciały naskórek, zlikwiduje nieestetycznie wyglądające przebarwienia i nada skórze zdrowego kolorytu.  Idealnym okresem na poddanie się zabiegowi oczyszczania i złuszczania starej skóry jest okres jesienny i zimowy, kiedy więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach ocieplanych centralnym ogrzewaniem, dlatego skóra jest wtedy odwodniona i brakuje jej niezbędnych minerałów. Nie jesteśmy wówczas poddani silnym działaniom promieni UV, dlatego nie ma ryzyka podrażnień i poparzeń słonecznych. Jeśli zależy nam jednak na brzoskwiniowym kolorycie skóry ? płytki peeling sprawdzi się też doskonale przed nałożeniem samoopalacza, dzięki zabiegowi złuszczenia ? krem rozprowadzi się równomiernie, nie tworząc żółtych zacieków.

Peeling – niezawodny sposób na piękną i młodą skórę

Dobroczynne działanie złuszczania naskórka, a przy tym zmian chorobowych zlokalizowanych w jego obrębie doceniają gwiazdy z pierwszych stron gazet, które przed wielką galą spędzają długie godziny w gabinetach kosmetycznych, by sprawić, by ich skóra była jędrna i odmłodzona. To dzięki peelingowi ich skóra lśni w blasku reflektorów. Działanie peelingu medycznego jest spektakularne i co najważniejsze mało inwazyjne. Zabieg polega na aplikacji bezpiecznych substancji chemicznych, które umożliwiają kontrolowane usunięcie martwych komórek. Substancje te przenikają też w głąb skóry wpływając na przebudowę kolagenu i elastyny, podstawowych białek tkanki łącznej skóry, nadających skórze sprężystość. Dzięki zastosowaniu peelingów na miejscu złuszczonej skóry odbudowuje się nowa, bardziej elastyczna i uwodniona warstwa.  Zabiegowi peelingu może się poddać niemal każda osoba mająca problemy ze skórą. Peeling jest skuteczną metodą walki z bliznami po trądziku, objawami uszkodzenia dosłonecznego, przebarwieniami, zaburzeniami łojotokowymi skóry czy wreszcie jej fotostarzeniem się skóry ? wylicza dr Maria Rybak z Ars Estetica. Stosuje się go również w celach ujędrniających, służy usunięciu drobnych blizn, zmniejsza wielkość porów, poprawia elastyczność skóry ? dodaje Rybak. Po peelingu skóra nie tylko jest świeższa, czystsza, gładsza, ale i lepiej wchłania substancje odżywcze.

Od jakiego wieku można stosować peeling lekarski?

Mimo, że zabiegi złuszczające naskórek uważane są za całkowicie bezpieczne, nie powinny go stosować osoby bardzo młode, ale nawet dla nastolatków niezbędne są płytkie zabiegi złuszczające, które można wykonać w domu z pomocą kosmetyków na bazie ziół wyciągów z owoców. Jeśli jednak borykamy się z problemami zaskórników i zmianami potrądzikowymi w postaci blizn warto pod okiem specjalisty wykonać zabiegi mocniejszego peelingu, który nie tylko zredukuje zmiany trądzikowe, ale i zapobiegnie ich powstawaniu. Osoby po 30 roku życia peeling lekarski powinny wpisać jako stały element pielęgnacji cery, zwłaszcza jeśli ta jest przemęczona i zaczynają pojawiać się na niej pierwsze zmiany chorobowe ? zatkane pory, zaburzenia rogowacenia czy przebarwienia posłoneczne. Po ukończeniu 40 roku życia, kiedy skóra zaczyna się szybciej starzeć ? powierzchowne peelingi wygładzające to już zdecydowanie za mało, chyba, że cera jest nieskazitelnie gładka. Osoby po pięćdziesiątce, z pewnością docenią dobroczynne działanie peelingu medycznego, dzięki któremu warstwy martwych komórek zostają zastąpione nowymi i młodszymi, co daje efekt ujędrnienia i odmłodzenia. Peeling lekarski doskonale sprawdza się w leczeniu zmarszczek i nierówności skóry, czy przy wzmocnieniu naczynek krwionośnych. Każdy zabieg peelingu, rodzaj preparatu do jego wykonania oraz  częstotliwość jego powtarzania musi być konsultowany z odpowiednim lekarzem.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej