Strona główna » Rodzaje aparatów ortodontycznych – jak skutecznie korygować wady zgryzu?

Rodzaje aparatów ortodontycznych – jak skutecznie korygować wady zgryzu?

przez Redakcja
aparaty ortodontyczne

Ortodonci biją na alarm – nawet 60% społeczeństwa ma wady zgryzu wymagające leczenia. Chcesz w skuteczny sposób skorygować położenie zębów i rozważasz założenie aparatu ortodontycznego? W naszym poradniku prezentujemy dostępne na rynku sposoby leczenia wad zgryzu. Lepszy aparat stały czy ruchomy? W jakich przypadkach stosuje się które rozwiązanie?

Perfekcyjny uśmiech to marzenie każdego pacjenta odwiedzającego gabinet stomatologiczny. Zdrowe i białe zęby bez ubytków czy kamienia to jednak nie wszystko – bardzo ważne jest także ich prawidłowe ustawienie. W takiej sytuacji z pomocą spieszą ortodonci, którzy oferują różne rodzaje aparatów skutecznie korygujących rozmaite wady zgryzu. Podstawowy podział dostępnych na rynku aparatów wyróżnia modele: wyjmowane (ruchome) oraz stałe.

Kiedy zalecany jest aparat stały, a kiedy ruchomy?

Skuteczne korygowanie wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku zapewniają aparaty stałe, które są przymocowane do zębów za pomocą specjalnego kleju. Konstrukcja składa się z pierścieni, zamków ortodontycznych, łuków, a także ligatury (gumek), które wymienia się na każdej wizycie kontrolnej. Aparaty stałe zalecane są np. w przypadku wad zgryzu polegających na zbytnim pochyleniu zębów, a także u osób dorosłych.

Z kolei aparaty ruchome, czyli wyjmowane z jamy ustnej, rekomendowane są młodszym pacjentom, np. dzieciom posiadającym zęby mieszane, a także młodzieży z uzębieniem stałym we wczesnej fazie. Ortodonci stosują je także w przypadku dorosłych po przebytym leczeniu aparatem stałym.

Rodzaje aparatów stałych

Ortodonci oferują obecnie bardzo szeroki wachlarz aparatów stałych – dostępne są zarówno tradycyjne, metalowe łuki, jak i rozwiązania kosmetyczne, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Specjaliści z tourmedica.pl wśród aparatów kosmetycznych polecają szczególnie:

  • szafirowe – przezroczyste,
  • ceramiczne – białe,
  • lingwalne – inaczej językowe, umieszczane z tyłu zębów.

Na rynku dostępne są również aparaty samoligaturujące, które nie posiadają gumek, a łuk połączony jest z zamkami za pomocą specjalnych klapek. Z kolei pacjentom mającym alergię na nikiel zalecane są aparaty tytanowe.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej