Strona główna » Ujędrnianie skóry – przegląd wybranych metod

Ujędrnianie skóry – przegląd wybranych metod

przez Redakcja

Utrata jędrności skóry jest nieuchronnym procesem, który dotyka każdego z nas. W pewnym wieku dostrzegamy, że skóra nie jest już tak miękka i elastyczna jak była kiedyś. Na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze linie, które z czasem pogłębiają się przyjmując postać zmarszczek. Na szczęście jest wiele sposobów, aby z tym walczyć.

Zachowanie młodości od zawsze jest marzeniem ludzi. Cel ten jednak był wcześniej nieosiągalny i ostatecznie każdy musiał poddać się upływającemu czasowi. Trwało to aż do XX wieku, kiedy nastąpił rozwój wielu dziedzin nauki, z których wiedzę czerpie obecnie medycyna estetyczna, kosmetologia czy chirurgia plastyczna. Warto przyjrzeć się różnym rozwiązaniom, aby wybrać dla siebie najlepszą metodę ujędrniania skóry.

Face Lifting

Jednym z najważniejszych osiągnięć medycznych było powstanie chirurgii plastycznej. I chociaż głównym jej celem była pomoc osobom z różnymi deformacjami twarzy i ciała po wypadkach, chirurgia plastyczna bardzo szybko zaczęła służyć także do poprawy urody. Popularnym zabiegiem stał się face lifting, dzięki któremu pacjenci mogli pozbyć się niechcianych zmarszczek. I mimo, że efekt odmłodzenia jest wyraźny, ciężko powiedzieć, żeby lifting służył ujędrnianiu. Podczas klasycznej metody wykonywania tego zabiegu skóra jest nacinana, a jej nadmiar usuwany. Skóra więc wydaje się jędrna, bo jest naciągnięta, operacja jednak w żaden sposób nie wpływa na jej strukturę. ? mówi dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda, specjalista chirurgii plastycznej ze Szpitala LUX MED.

Krem przeciwzmarszczkowy

Nie ma chyba kobiety, która nie stosowałaby kremu do twarzy. Producenci najwięcej zarabiają na produktach przeciwzmarszczkowych, obiecując zatrzymanie procesu starzenia się młodszym i odmłodzenie dojrzałym klientkom. Rzeczywiście ilość wyrobów i składników, które mają zapewnić nam wieczną młodość jest ogromna. I chociaż odpowiednia pielęgnacja jest podstawą dbania o wygląd, niestety nie ma co liczyć na cuda. Nawet w przypadku najlepszych kremów, ich działanie polega przede wszystkim na mocnym nawilżeniu, a nawilżona skóra z jednej strony wygląda korzystniej jest bardziej elastyczna i zwarta, a z drugiej lepiej radzi sobie z ochroną przed czynnikami zewnętrznymi i tym samym ma szansę wolniej się starzeć. Ale wolniej nie oznacza wcale. Często to uwarunkowania genetyczne sprawiają, że już 30-latki, nawet najbardziej zadbane, mają problem z utratą jędrności skóry. I tu pojawiają się preparaty liftingujące, które napinają skórę i dzięki temu ją wygładzają. Nie jest to jednak efekt trwały, specjalne substancje liftingujące działają powierzchownie i efekt ujędrnienia skóry utrzymuje się przez maksymalnie kilka godzin od nałożenia kosmetyku, a skóra nadal starzeje się swoim tempem.

Masaż twarzy

W przypadku mało jędrnego ciała jedną z najczęstszych rad, z jakimi możemy się spotkać, jest jego masaż. Masujemy więc skórę pod prysznicem specjalnymi peelingującymi kosmetykami lub szorstkimi gąbkami, wmasowujemy po kąpieli w ciało ujędrniające balsamy, potem masujemy się specjalnymi olejkami do masażu, a do tego jeszcze używamy różnego rodzaju rękawic z sizalu, drewnianych wałeczków czy elektrycznych urządzeń. Aż dziwne, że ani jednej dziesiątej tego czasu nie poświęcamy na masaż twarzy ? części ciała, którą mamy odkrytą najczęściej. Jednym z powodów jest na pewno brak wiedzy jak prawidłowo masować twarz, drugim może być mylne pojęcie, że masaż twarzy może bardziej zaszkodzić niż pomóc, powodując zmarszczki. Prawda jest taka, że rozciąganie skóry twarzy na pewno jej nie służy, natomiast delikatny masaż ? jak najbardziej. Wykonywany np. przy wsmarowywaniu kremu poprawia krążenie, dotleniając komórki i pomagając składnikom aktywnym zawartym w kremie wniknąć głębiej i działać skuteczniej. Automasaż rozluźnia mięśnie, dzięki czemu opóźnia powstawanie zmarszczek mimicznych, a więc pierwszych, które powstają na skutek naturalnego ruchu twarzy podczas mówienia, mrużenia oczu czy śmiania się. Również w późniejszym wieku masaż twarzy polecany jest ze względu na niwelowanie napięcia mięśni i poprawę samopoczucia, chociaż do ujędrnienia skóry potrzebne są efektywniejsze metody.

Fale radiowe

Kluczem do sukcesu w walce o jędrną skórę jest zrozumienie procesów, które w niej zachodzą. Największe znaczenie odgrywa tutaj kolagen, czyli białko wyjątkowo odporne na rozciąganie, dzięki któremu zdrowa skóra jest tak elastyczna. Jednak po 25-tym roku życia produkcja kolagenu spada, co wiąże się ze stopniową utratą jędrności skóry. ? wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda, specjalista chirurgii plastycznej ze Szpitala LUX MED. Możemy w tym miejscu zadać pytanie ? dlaczego w takim razie nie stosować kremów z kolagenem? Stosować możemy jak najbardziej, ale mając świadomość, że cząsteczki kolagenu zawartego w kremie są za duże, aby wniknąć do skóry właściwej. Efekt, jakiego możemy się spodziewać, to przedłużenie działania nawilżającego kremu, a więc potwierdzenie wcześniej wymienionych właściwości kosmetyków przeciwzmarszczkowych. ? dodaje dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda.

Na szczęście medycyna estetyczna oferuje nam obecnie zabiegi, które pobudzają naturalny proces produkcji kolagenu wpływając korzystnie na jej kondycję. Jednym z nich są fale radiowe, które dostarczając ciepło w głąb skóry pomagają fibroblastom produkować kolagen i elastynę. Zabieg wspomaga więc po prostu naturalny proces regeneracji skóry. Bezpieczeństwo i prostota stosowania fal radiowych sprawia, że są one idealnym wzmocnieniem codziennej pielęgnacji w profilaktyce zmarszczek u osób młodszych oraz nieinwazyjną alternatywą liftingu twarzy w usuwaniu zmarszczek u osób po 50. roku życia.

Oczywiście jest mnóstwo czynników, które decydują o zachowaniu jędrnej skóry, np. zdrowe odżywianie się czy aktywność fizyczna. Warto działać wielopłaszczyznowo i poza samodzielną pielęgnacją nie bać się oddać w ręce doświadczonej kosmetyczki czy lekarza specjalisty. 

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej